Przed 17. docieramy do niezwykłego miejsca położonego na północ od miejscowości Szawle.
Góra Krzyży, zwana także Świętą Górą, miejsce pielgrzymek i uroczystości religijnych oraz jedyne w swoim rodzaju sanktuarium pod gołym niebem. Na niewysokim wzniesieniu znajduje się nieprzeliczona ilość krzyży różnej wielkości - od potężnych, kilkumetrowej wysokości, do małych (wielkości kilkunastu cm) krzyżyków, poprzybijanych do ramion większych. Są to zarówno krzyże proste, jak również prawdziwe dzieła sztuki: pięknie rzeźbione, bogato zdobione lub mające formę kapliczek. Wśród "lasu" krzyży (w większości drewnianych) znajdują się ścieżki i dróżki.
Tradycja stawiania krzyży sięga okresu po powstaniu listopadowym w 1831 r., kiedy to władze rosyjskie zabroniły stawiania krzyży na grobach poległych i straconych powstańców. Ich bliscy, postanowili więc zamiast na grobach, stawiać symboliczne krzyże ku ich czci właśnie na wzniesieniu, które z czasem zaczęto nazywać Górą Krzyży.
Podobna sytuacja powtórzyła się po powstaniu styczniowym.
Krzyży stale przybywało, bowiem z czasem ludzie zaczęli w ten sposób upamiętniać także swych bliskich zesłanych na Sybir. Góra stała się miejscem pielgrzymek i niepokoiła władze carskie, które nakazywały krzyże usuwać. Na miejscu usuniętych pojawiały się jednak ciągle nowe. z czasem utarł się zwyczaj odprawiania na górze nabożeństw majowych i mszy w intencji poległych, straconych, zesłanych i zaginionych. W 1900 r. na górze stało 130 krzyży, a w 1938 - ok. 400. Prawdziwa "wojna o krzyże" toczyła się za czasów komuny.
Aktualnie na wzgórzu znajduje się wg szacunków kilka milionów krzyży.